Mange industrielle applikationer bevæger sig i dag mod højere effektniveauer med minimeret effekttab. En måde at opnå dette på er at øge DC-linkspændingen. Infineon Technologies AG adresserer denne markedstrend med CoolSiC Schottky diode 2kV G5-produktfamilien, de første diskrete SiC-dioder med en gennemslagsspændingsisolation på 2.000V. Produktporteføljen er nu blevet udvidet til at omfatte en Schottky diode i den eksisterende TO-24-kompatible pakke, som er den mest eksisterende TO-24-pol. TO-247-2 pakker. Produktfamilien passer perfekt til applikationer med DC-linkspændinger op til 1500 V DC, hvilket gør den ideel til sol- og el-opladere.
CoolSiC Schottky-dioden 2kV G5 i TO-247-2-pakken fås til strømstyrker mellem 10A og 80A. Den giver udviklere mulighed for at opnå højere effektniveauer i deres applikationer, samtidig med at antallet af komponenter reduceres til det halve sammenlignet med 1.200V-løsninger. Dette forenkler det overordnede design og letter en problemfri overgang fra multi-level til to-level topologier.
Desuden inkorporerer Schottky-dioden i TO-247-2-pakken .XT-montage, som reducerer den termiske overgangsmodstand og impedans markant og som derved forbedrer varmeafledningen. Robustheden over for fugt er blevet valideret gennem HV-H3TRB pålidelighedstest.
Yderligere information er tilgængelig på http://www.infineon.com/diodes-2000v-g5