Med et kontor på nu rundt regnet 150 kvadratmeter er folkene fra Print Production bogstaveligt talt røget direkte i fængsel hos NCAB. Forklaringen er selvfølgelig, at NCAB har fået fine nye kontorfaciliteter i det gamle – og hippe – fængsel i Horsens, hvor der også er plads til udvidelse på det jyske marked
Artiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 12 – 2024 og kan læses herunder uden illustrationer
(læs originaludgaven her)
Af Rolf Sylvester-Hvid
Det er egentlig utroligt, at en så brutal og intimiderende konstruktion som et tidligere statsfængsel kan give så fine og indbydende rammer, som tilfældet er for Fængslet i Horsens. Fængslet var indtil for ikke så mange år siden netop dét, et fængsel, men frem for at rive en ellers sund bygning ned har et visionært rådhus og nogle ganske efne arkitekter formået at gøre en oprindelig ganske forstemmende institution til nogle fantastiske rammer for et kontor- og kulturmiljø med en fremragende catering/café, et museum, hotel og konferencefaciliteter. Kombineret med fængslets meget dominerende placering i Horsens – og overraskende lave lejepriser – er Fængslet i dag ramme om en række fremsynede virksomheder, herunder NCAB.
– Vi har jo for nylig opkøbt Print Production, hvor Søren Tranekær Christensen, Maria Andersen og Gitte Brandt Hansen havde deres daglige virke. Indtil 2022 var Print Production en virksomhed med fremstilling af print på dansk grund, men efter et skift til sourcing og trading med print blev Print Production en mere entydig konkurrent til NCAB. Med Print Productions gode kontakt til især de jyske kunder gav det derfor mening at lægge virksomheden ind under NCAB’s organisation, og da vi i forvejen flirtede med tanken om nye kontorer i Fængslet i Horsens, så faldt det hele nogenlunde samtidigt på plads, indleder NCAB’s danske direktør, Peter Jensen, under en rundvisning i de nye lokaler.
Modsat forventningen, så har kontorerne i Fængslets nyrenoverede lokaler faktisk ikke en specielt høj kvadratmeterpris, men der er til gengæld kø for at komme ind. Men de meget rimelige priser har gjort det muligt for NCAB at indrette sig med 150 kvadratmeter og mulighed for udvidelse, i takt med at forretningen i det vestlige Danmark bliver styrket yderligere.
– Med Maria Andersens og Søren Tranekær Christensens indsats har vi nu fået adgang til et meget solidt kundeunderlag i Jylland, og vanen tro hjælper det at komme over en vis kritisk masse. Kunder tiltrækker kunder, men selvfølgelig skal organisationen også være skruet sammen til at supportere både eksisterende og nye kunder på en god og effektiv måde, og det kræver endnu flere folk, vurderer Peter Jensen.
Seks medarbejdere på plads i Horsens
På spørgsmålet om, hvilke punkter NCAB primært har fokuseret på med etableringen af kontoret i Horsens, nævner Peter Jensen som det primære de ekstra kompetencer, som NCAB har fået fra Print Production, hvor de mange års hands-on erfaring med fremstilling af print giver et – tør man sige det? – ekstra lag i printfremstillingen. Praktisk viden er fortsat vitalt, ikke mindst fordi der løbende kommer mange nye virksomheder til derude på markedet, og mange potentielle kunder har brug for hjælp til en mængde teknik fra stack-ups over antal af lag til impedansberegninger, så selv om NCAB er koncentreret om indkøb af print fra producenter verden over, er den tekniske rådgivning af stor betydning.
– Det kræver desuden en vis størrelse at fungere effektivt som handelshus, og skal man hæve designniveauet hos kunderne, så er folk med de rigtige ekspertiser et must. Samlet set oparbejder vi hos NCAB ikke bare et stort kendskab til kunderne, men også en akkumuleret mængde viden parret med en tættere kontakt til fabrikkerne, som vi nu har ressourcer til jævnligt at besøge og kontrollere. Gode fabrikker og en effektiv kvalitetsstyring er også vigtig, fortæller Peter Jensen.
Kontoret i Horsens er ved at få i alt seks medarbejdere kørt ind. Dan Wissing har længe leget med tanken om at flytte til Vejle, og det bidrager jo til puljen af folk til support af kunder i Vestdanmark. Ud over ham og de tre folk fra det tidligere Print Production er der også to NCAB-folk. Det er også rart at se, at der kommer unge folk til branchen: NCAB har for nylig ansat Emil Hvid som key account. Han var tidligere ansat hos Power, hvor han ydede en service, der lå langt over, hvad Power normalt kan præstere, og det faldt Peter Jensen for:
– Jeg sagde til Emil Hvid, at han var velkommen til at kontakte mig, hvis han fik lyst til at skifte job, for vi kunne sagtens bruge en dygtig og kundeorienteret ung medarbejder, og der gik faktisk ikke lang tid, før han ringede og sagde, at han godt ville komme til samtale. Så Emil Hvid er vores nye mand – om end han godt nok får sin daglige gang på NCAB’s kontor i Køge, slutter Peter Jensen.
Billedtekst:
Horsens Statsfængsel var tidligere opdelt, så bandegrupperinger ikke kom i kontakt med hinanden. NCAB-banden har dog et helt andet udsyn – og god kontakt til hele Danmark, og kontoret i Horsens giver en tættere kontakt til kunderne i Jylland. Fra venstre: Peter Jensen, Søren Tranekær Christensen, Claus Bue Olsen og Dan Wissing.