Med etablering af et nordisk/baltisk CN Rood-kontor er National Instruments tilbage med en fysisk repræsentation på det danske marked. Men der er mere på programmet, for CN Rood er også distributør af Tektronix-måleinstrumenterne – og en tættere kontakt til kunderne bliver afgørende
Artiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 2 – 2025 og kan læses herunder uden illustrationer
(læs originaludgaven her)
Af Rolf Sylvester-Hvid
For mange kom det nok som et chok, da National Instruments (NI) lukkede kontoret i Danmark for rundt regnet fem-seks år siden. NI havde et stort følge i Danmark med lokal udvikling af programmer og systemer og endda et samarbejde med Lego om de meget fikse Mindstorm-robotbyggesæt, som gjorde børn i 10-12-års alderen i stand til at udføre objektorientering med NI’s Labview. NI og Labview har globalt haft en kultstatus og en forrygende innovationskraft – lidt lige som Apple-produkterne. Man behøver ikke nogen dyb programmeringsviden for at komme i gang, men de objektorienterede løsninger er meget intuitive, og på ingen tid får man tingene til at fungere, og objektbaserede T&M- eller instrumenteringssystemer er oppe at køre på ingen tid.
– Efter virksomhedens grundlægger gik på pension, og NI blev opkøbt af den amerikanske koncern Emerson, skete der en centralisering af virksomhedens europæiske forretning, så løbende blev det danske kontor afviklet, og NI blev distribueret fra europæiske kontorer. Det har været noget ude af trit med det meget tætte samarbejde, der traditionelt har været mellem brugere af og kunder til NI- og Labview-produkterne. Videnudveksling og åbenhed har i høj grad været et omdrejningspunkt for National Instruments, men de seneste år har skabt et vakuum i dét miljø, vurderer Jack Bering, der i en årrække var landechef for NI i Danmark.
Det er derfor en rigtig god nyhed, at Jack Bering igen er på banen, denne gang som ansvarlig for CN Roods distribution af test- og måleudstyr i Danmark. Hans primære fokus vil være på NI-produkterne samt en retablering af det tætte nærvær med kunderne på de enkelte markeder.
– National Instruments er i høj grad ved at relancere sig selv med nye country managers til support af CN Rood i flere lande inklusive Danmark. Organisationen har tydeligvis erkendt behovet for en større indsats på de tekniske markeder blandt andet med forstærket fokus på Labview, der fortsat er et genialt T&M- og instrumenteringsmiljø, der løbende bliver udviklet og optimeret. Med et kontor i Danmark bliver den tekniske support stærkere, og jeg antager, at tæt på 90 procent af min tid hos CN Rood vil blive brugt på NI og Labview, ligesom det er sandsynligt, at de meget innovative NI Days genopstår, siger Jack Bering.
Mere end systemintegration
Netop fordi NI- og Labview-produkterne er så systemorienterede og reelt er et operativsystem for mange T&M-, instrumenterings- og automationsplatforme, er supporten afgørende for en hurtig implementering af kundens applikationer. Den nemme og logiske anvendelse med Labviews ekstremt høje abstraktionsniveau – hvor man kan udvikle applikationer uden at skrive én eneste linje kode – ændrer ikke på det forhold, at de fleste brugere – uanset den tekniske sværhedsgrad i et projekt – er trygge ved fagligt dygtige folk til support, hvis der skulle opstå spørgsmål. Og Jack Bering skal gennem CN Rood sørge for, at netop dét sker.
CN Rood har hovedkvarter i Holland og er en 80 år gammel virksomhed, der primært har koncentreret sig om salg af test- og måleudstyrsløsninger. Og ikke alle T&M-løsninger handler om systemintegration. CN Rood leverer da også en lang række kendte mærker inden for mere plug-and-play rettede produkter som oscilloskoper, analysatorer af enhver art og meget mere. Det er i den forbindelse interessant at se endnu en kilde til salg af Tektronix’ store T&M-program – ikke mindst oscilloskoperne. De ”tre store” (amerikanske) leverandører af skoper har i høj grad tabt marked i Danmark og gjort opgaven for Rohde & Schwarz lettere i forhold til at tage markedsandele – hvad de også har gjort. Tektronix har nogle fremragende oscilloskoper på programmet, og deres nyeste entry level-model starter med fire cifre og burde stå tæt på i tusindtal i danske virksomheder – og på enhver ingeniørs arbejdsbord. Men det er ikke tilfældet. Måske CN Rood kan sætte lidt skub i tingene og konkurrencen?
– T&M-markedet er i høj grad domineret af ”Tordenskjolds soldater”. Det er folk, der har været kendt i branchen i årtier, men hvor de ellers meget innovative produkter har fået et lidt støvet image. Salg af T&M-udstyr handler om at tilføre potentielt komplekse tekniske instrumenter mere værdi, kommercielt såvel som teknisk, og det er tilfældet, uanset om man sælger højteknologiske systemløsninger eller commodities. Og det bliver sikkert en spændende opgave, slutter Jack Bering.
Billedtekst:
Jack Bering med eksempler på noget af den hardware, som National Instruments leverer til et T&M-marked, der i flere år har sukket efter forgangne tiders nærhed mellem producent og kunder/brugere af blandt andet Labview-platformen. Læg mærke til NI’s ændrede logo med et grønt tilsnit.