I mere end 50 år har Pentair været markedsledende på bla. 19” elektronikkasser markedsført under navnet Schroff. Nu lancerer Pentair en ny ”Interscale” produktserie til den mindre, ikke-standardiserede formfaktor.
Det første produkt i den nye serie er Interscale ”M” kassen i metal. Typiske anvendelsesområder for denne ”M” kasse er ventilationsfri fieldbus kasser, single board computere eller ARM moduler, mobile enheder til medicinalindustrien, PC baserede POS-systemer, videoovervågning til bygninger eller som perifer kontrolenhed i industrien.
Pentair tilbyder altid tre udgaver af produkterne: en standard ”hyldevare”, en modificeret og en kundespecifik. Dette gælder også for ”M” kassen. Alle tre udgaver er dog opbygget omkring det samme grundprodukt, hvilket gør prisen konkurrencedygtig selv for den kundespecifikke udgave.
”M” kassen leveres i 1, 2 og 3 units og i forskellige bredder og dybder. Kassen består grundlæggende af 4 dele: en u-formet bund, for- og bagpanel og en top. Som lagervare føres 21 størrelser med massive sidestykker (IP30) og 19 størrelser med perforerede sidestykker for luftkøling.
Aftagelige for- og bagpaneler giver nem adgang til elektronikken. Kassen kan samles og adskilles med blot to skruer. EMC-tæthed (IP30) opnås via ”selv-låsende” paneler og tilbydes selv med perforerede sidepaneler på ca. 20 dB – 2GHz. Kassen kan efter ønske tilpasses med hensyn til farve, udskæringer og tryk til for- og bagpaneler.
Wexøe A/S
Tlf. 45 46 58 00